Kdy začít s výcvikem

 
 
 
 
 

Výchova štěňátka

Výchova začíná už dnem, kdy si psího miláčka přinesete domů. Štěně se seznamuje s domácím i cizím prostředím, s ostatními členy vaší rodiny, učí se hygienickým návykům.
I první vycházky venku – poskytnou štěňátku množství podnětů a informací, které ovlivní jeho vývin, povahu a chování do budoucnosti.
Včasná a důsledná výchova v raném věku utváří jeho osobnost. Nejlepším způsobem, jak předcházet problémům se štěňátkem, a později s dospělým psem, je zastavit nežádoucí návyky co nejdříve a podpořit správné chování.
Hodně lidí má mylnou představu, že štěněcí období nevyžaduje žádnou výchovu. Praxe však dokazuje, že schopnost psa učit se je nejvyšší v prvních měsících života a nejlepší výsledky při výchově a výcviku dosahují psi, kteří byli socializovaní a vedení k poslušnosti již v tomto období.
První fáze výchovy štěňátka je zaměřena na přizpůsobení života ve společnosti a majitel by se v tomto období měl zaměřit na:
 
-                    Nácvik hygieny doma i venku
-                    Seznámení s vodítkem a obojkem
-                    Setkávání s jinými psy a cizími lidmi
-                    Akceptování samoty
-                    Klid v neznámém prostředí
-                    Akceptování postavení majitele psa jako vůdce
 
 
Správné návyky získané v tomto období jsou důležitým předpokladem dalšího úspěšného výcviku.
Může se stát, že štěně, které vás doteď neustále následovalo a plnilo vaše pokyny, se přibližně okolo 6 měsíce (v období  zvýšené produkce pohlavního hormonu – puberta) mění a ignoruje vaše povely.
 
Když se takové chování stane problémem, je nevyhnutelné začít psa intenzivně vychovávat.